Samsung 970 EVO Plus 500GB PCIe NVMe M.2 (2280) Internal Solid State Drive (SSD) (MZ-V7S500)
INR7,080.00 Original price was: INR7,080.00.INR6,990.00Current price is: INR6,990.00. inc. tax
In stock
Openbox unused product in new condition, with GST invoice. You can check with brand for warranty based on invoice.Estimated delivery dates: Apr 2, 2026 - Apr 8, 2026
Description
| Digital Storage Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Connector Type | SATA |
| Brand | Samsung |
| Special Feature | Multitasking |
| Compatible Devices | Desktop |
| Hard Disk Size | 500 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Mounting Hardware | ssd-1n,warranty and installation guide-1n, SSD-1N,warranty and Installation guide-1N |
| Read Speed | 3500 Megabytes Per Second |
Additional information
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.7 × 5.9 × 1.5 cm |
| Condition | |
| Discount |
Reviews (0)
Be the first to review “Samsung 970 EVO Plus 500GB PCIe NVMe M.2 (2280) Internal Solid State Drive (SSD) (MZ-V7S500)” Cancel reply
Related products
-27%
-22%
-18%
-21%
-28%
-12%
-16%
-22%
















Reviews
There are no reviews yet.